Dünyada üretilen tüm botulinum toksin ürünleri (Botox ve muadilleri)


Bu bölümde dünyada en yaygın şekilde kullanılan implant firmaları ve ürünleri hakkında geniş bilgi bulacaksınız. Hangi firma hangi implantları üretiyor, katalogları ve web sitesi linkleri nedir vs gibi genel bilgileri burada bulabilirsiniz.. Bu sayfa diğer bir web sitem olan www.kozmetikcerrahi.com dan alınmıştır..


estetik cerrahiBotox®: Bir A.B.D. firması olan Allergan tarafından üretilen ilk botulinum toksin ürünüdür. Aslında şaşılık tedavisi için yapılan çalışmalar sırasında tesadüfen keşfedilmiştir. Testler sırasında botulinum toksin ile şaşılık tedavisi gören vakalarda yüz kırışılıklarının düzeldiği görülmüş ve ilacın estetik potansiyeli keşfedilmiştir. İlk üretilen ve çok yaygın kullanılan bir ürün olduğundan bu grup ilaçların hepsine genelde 'botox' denmiştir. Ülkemizde satılan tek muadili olan Dysport® dışında tek botulinum toksin ürünü olduğundan tekel olduğu söylenebilir. Diğer yandan neredeyse piyasada estetik amaçla kullanılan tek botulinum toksin ürünü olmasına rağmen Allergan firmasının bildirdiğine göre, firma, Botox®'u dünyada en ucuz fiyatla Türkiye'de satmaktadır..

estetik cerrahiDysport®: Botox®'u takiben dünyada en çok kullanılan botulinum toksin ürünüdür. Doz hesabı ve flakon içindeki doz miktarı, Botox®'dan farklıdır. Üreticisi Fransız Ipsen firmasıdır ama üretim laboratuvarı İngiltere'de bulunmaktadır.. Ülkemizde yasal olarak satılan tek Botox® muadilidir.estetik cerrahiDifymax®: Mısır üretimi olan bir Botulinum toksin ürünü olarak lanse ediliyor. 100 ve 50 ünitelik flakonlar halinde satılıyor. Difymax ile ilgili öneri ve uyarılar hemen hemen Botox® ile aynı..estetik cerrahiXeomin®: Merz-Almanya ürünü bir botulinum toksin preperatıdır. Ağustos 2010 da FDA onayını almıştır. 50 ve 100 ünitelik flakonları vardır..estetik cerrahiAzzalure®: Galderma ve Ipsen in üretimi olan bir botulinum tip-A toksin ürünüdür. Estetik amaçlı kullanımı İngilterede Medicines and Healthcare products Regulatory Agency (MHRA) tarafından onaylanmıştır. Aslında Azzalure, Dysport ile aynı üründür, yalnız 1 flakondaki dozu 1 hasta için ayarlanmıştır.estetik cerrahiMedexall®: Bir Kanada firması olan ReCosmo nun ürünüdür. Özellikleri Allergan ürünü olan Botox a benzemektedir, fakat 100 er ünite botulinum toksin içeren 2 flakon birarada satılmaktadır.estetik cerrahiLantox®: Rus ürünü bir botulinum toksin ürünüdür. Hakkında fazla bilgi yok...


estetik cerrahiNeuronox®: Bir Kore firması olan Medy-tox firmasının ürünüdür ve 2009 yılında kullanıma sunulmuştur. 100 ünite botulinum toksin tip-A içeren bir Botox muadilidir. Özellikleri Botox a benzer.. ABD de Siax olarak satılmaktadır.estetik cerrahi Botoxin-A®: Çin üretimi, 50-100 ünitelik flakonları mevcut, 1 cc. serum fizyolojik ile sulandırılarak uygulanıyor.estetik cerrahi Estetox-A®: Estetox-A®, ukrayna gözetiminde Çin'de üretilmektedir, 1 ünitesi, BOTOX®'un 1 ünitesine eşittir, 50-100 ünitelik flakonları mevcuttur. Kuru halde derin dondurucuda 0 derecenin altında tutulmalı, sulandırıldıktan sonra 4-8 derecede buzdolabında (mesela buzdolabının kapağında) saklanmalıdır. Sulandırıldıktan sonra 1 hafta süre içinde kullanılabilir. Etkisi 2. günde başlar, 7.-10. günde tam olarak oturur. Etkisi 3-8 ay sürer. Tekrar uygulamalarından sonra etki süresi uzamaktadır.estetik cerrahi Vistabel®: Allergan-USA firmasının sadece kozmetik amaçlarla kullanılmak üzere hazırladığı, Fransa'da piyasaya verilen bir botulinum toksin preperatı; 50 ünitelik toksin içeren flakonlar şeklinde satılıyor, bir hasta için bir flakon sloganı ile lanse ediliyor. Allergan firması, Botox®'u bazı ülkelerde de Vistabel® adı ile pazarlamaktadır.estetik cerrahi Botox Cosmetic® (OnabotulinumtoxinA): Allergan-USA firmasının sadece kozmetik amaçlarla kullanılmak üzere hazırladığı bir botulinum toksin preperatı; 100 ünitelik toksin içeren flakonlar şeklinde satılıyor, molekül yapısı olarak normal BOTOX®dan ufak tefek farklılıkları olduğu söyleniyor; bu ürün üretilirken sadece estetik amaçlı kullanımı hedeflenmiş. Botox Cosmetic®in nörolojik hastalıklarda kullanılması önerilmiyor.estetik cerrahi ?: İPSEN firması aynen Allergan firmasının üretimi olan Vistabel® gibi daha az miktarda botulinum toksin içeren bir Dysport® ürününü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Henüz piyasa adı belli olmayan bu üründe 250 Dysport ünitesi botulinum toksin bulunacak. Yalnız aldığım haberlere göre fiyatının 500 ünitelik Dysport flakonlarından çok farklı olmayacağı söyleniyor.

estetik cerrahi Prosigne®: Çin üretimi bir ürün, 100 ünitelik flakonlar şeklinde satılıyor.estetik cerrahi Refinex®: Bu botulinum toksin preperatı da çin üretimi bir ürün olup, 50 ünitelik flakonlar şeklinde satılıyor. 2000 yılından beri üretiliyor ve kullanılıyor. Üretici firma, sanırım Çin malları hakkındaki önyargının farkında oldukları için, web sitelerinde Refinex in üretim aşamalarını, fotoğrafları ve aldıkları kalite-güven sertifikalarıyla sergiliyor. Bu ürün de aynen Amerikan ürünü olan Botox gibi sulandırılarak kullanılıyor, yalnız bir flakonunda 50 ünite botulinum toksin bulunuyor. Bu bir avantaj, çünkü bir hasta için gerekenden fazla botulinum toksin sulandırmaya gerek kalmıyor; 50 ünitelik bir flakon bir kişiye genelde yetiyor. Etkisi 3 gün içinde başlıyor ve etki süresinin 3-6 ay olduğu söyleniyor. Refinex flakonuna sulandırmadan bakarsanız Amerikan ürünü olan Botox dan bir farkı olduğunu göreceksiniz. Botox flakonuna sulandırmadan bakarsanız şişeyi boş sanabilirsiniz; şişenin içinde cama sürülmüş ince beyazımsı şey aslında Botox un kendisidir, şişe sanki boş gibi görünür. Refinex flakonlarında ise flakonun dibinde 3-4 mm. kalınlığında beyaz, köpük, sünger gibi katı bir şey vardır, Refinex in toksini budur; flakon boşmuş gibi görünmez. Sağdaki resimde flakonun dibindeki beyaz köpüğü görebilirsiniz. Sayfanın alt kısımlarında ise sulandırılmamış bir botox flakonunun görüntüsünü görebilirsiniz. Refinex i üreten DPS Technology Development Limited (Hong Kong), ayrıca silikon meme implantları, dolgu maddeleri, yüz implantları, hatta botulinum toksin içeren kremler de üretiyor.estetik cerrahi Live Well Botulinum toxin®: Dysport® gibi, estetikten çok nörolojik rahatsızlıkların tedavisi için hazırlanmış bir botulinum toksin ürünüdür. Flakonunda 100 ünite botulinum toksin tip-A bulunur.. Live Well, bir Panama firmasıdır..


estetik cerrahi Rocbio BT botulinum toxin®: Çin ürünü olan bir botulinum toksin preparatıdır. Flakonunun 150 ünite botulinum toxin içerdiği söylenmektedir.


estetik cerrahi BoCouture®: Merz firmasının üretimi olan oldukça iddialı ve yeni bir üründür. İleride botox'un yerini alacağı iddia edilmekte. Web sitelerinde fazla bilgi vermemekle birlikte ürünün satılacağı ülkelerde hekimlerin bilgilendirileceği söyleniyor..


estetik cerrahi Botogenie®: Bir hint firması olan Bio-med tarafından üretilen bir botulinum toksin ürünüdür. Ürünün 50 ve 100 ünitelik flakonları vardır.


estetik cerrahi Reloxin®: Dysport®'un İnamed firması tarafından pazarlanan şekli; aslında Dysport® ile aynı ürün.


estetik cerrahi Bunu da gördük: İsimsiz, etiketsiz Çin Botox'u...: Qufu Zhenmei Biotechnology Co.,Ltd tarafından üretilen, isimsiz, etiketsiz, botox muadili... İnsan bi zahmet edip bir marka yaratır, etiket hazırlar, isim koyar yahu...


estetik cerrahi ??: Güney kore üretimi bir botulinum toksin..: Güney koreli Dae Jong Medical tarafından üretilen bir botox muadili.. Adı sadece korece yazılmış.. ??

estetik cerrahi Zentox® (Regenox® yada Botulax®): Güney kore ürünüdür.. Bazı ülkelerde Regenox, bazı ülkelerde Botulax adı ile satılmaktadır.


estetik cerrahi Biotox®: Biotox un çin ürünü olduğunu düşünüyorum.. Hakkında pek bilgi yok..

estetik cerrahi Syneurox®: Alman ürünüdür..

estetik cerrahi Fine®: Çin ürünü olan bu botulinum toksin, internette Botox fine olarak tanıtılıyor.

estetik cerrahi Medbotox®: Menşei bilinmiyor.. Muhtemelen Çin..

estetik cerrahi Maxitox®: Çin üretimi, hakkında hiç bir şey bilmediğimiz ürünlerden biri. Kutunun üzerinde Maxitox yazıyor ama flakonların üzerinde Beautox yazıyor (?).. Üretici firma olarak Hong Kong menşeili Sinocos Eastcosmetic firması gözüküyor. Web sitesi yok..

estetik cerrahi Rotox®: Yanlış okumuyorsunuz.. Çinliler Rotox adı ile Botulinum toksin üretmişler.. Mike adıyla çakma Nike spor ayakkabı üretir gibi..

estetik cerrahi Beauteous®: Çin ürünüdür..

estetik cerrahi Botox®: İnanması güç ama Çinliler Botox ile aynı isimle çakma botox üretmişler.. Kopyalamada sınır tanımıyorlar...

estetik cerrahi Anti-age®: Çin ürünüdür..

estetik cerrahi CNBTXA®: Çin ürünüdür..

estetik cerrahi Excellent premium Botulinum toxin®: Çin ürünüdür..

estetik cerrahi Otesaly botox®: Çin ürünüdür..

estetik cerrahi Neuroxin®: Bazı sitelerde Alman ürünü olduğu yazıyor..

estetik cerrahi BTXA®: Çin ürünüdür.. En eski çin ürünü botulinum toksinlerden biridir..

estetik cerrahi Aneurin®: Ürün tam bir Çin fason üretim örneği.. Flakonun üzerindeki ismi bile tanıtımlarda yazmaya üşenmişler. Aneuri*** gibi bir şey yazıyor ama gerisi resimden anlaşılmıyor.. Ürünün tam adını öğrenene kadar canım çıktı.. Hakkında başka bilgi yok..estetik cerrahi Bunlar dışında Çin üretimi olan Botutox, Novotox, Canitox, QuickStar ve Linurase adlı botulinum toksin preperatlarından da bahsediliyor, ama internette yada medikal yayınlarda bu ürünler hakkında bırakın güvenilir bir bilgiyi, doğru dürüst hiç bir bilgi yok. Bunlar büyük ihtimal botulinum toksin içermeyen sahte (yada bir işe yaramayan diyelim) ürünler..
BOTULİNUM TOKSİN ÜRETİCİSİ OLAN BAZI FİRMALAR (BAZILARININ -ÖRNEĞİN PROSİGNE IN- WEB SİTESİ YOK):
estetik cerrahi Firmaların web sitelerini açmak için logoları tıklayınız:

refinex botox
dysport purtox
estetox xeomin medexall
botogenie botogenie neuronox
botulax bocouture